Ak sa čo i len trochu zaujímate o tvorbu web stránok, tak ste sa už pravdepodobne v tejto súvislosti stretli so slovom WordPress. Ešte predtým ako vám poviem čo je to WordPress, je dôležité spomenúť, že existujú dva typy WordPressu: WordPress.org a WordPress.com. Tu je základný rozdiel medzi nimi:

  1. WordPress.org – je software poskytovaný zdarma, voľne stiahnuteľný a môže byť nainštalovaný na akýkoľvek webový server. Na jeho fungovanie budete potrebovať vlastnú doménu a hosting. Toto riešenie je ideálne pre firmy, internetové obchody, alebo blogerov, ktorí chcú budovať vlastnú značku a web stránka (blog) je pre nich dôležitá z pohľadu biznisu.
  2. WordPress.com – je webhostingová služba, ktorá vám umožňuje vytvoriť web stránku v systéme WordPress s obmedzenou funkcionalitou úplne zdarma. V tomto prípade nebudete potrebovať ani vlastnú doménu ani hosting. Toto riešenie je vhodné pre začínajúcich blogerov alebo študentov, ktorí potrebujú blog (web stránku) úplne zdarma.

V tomto článku budeme hovoriť hlavne o WordPress.org. Poďme sa teda pozrieť na to, čo je to WordPress, aké sú jeho výhody a prečo by ste ho mali použiť na tvorbu vašej web stránky.  

Čo je to vlastne ten WordPress?

Odborne môžeme WordPress definovať nasledovne:

WordPress je CMS systém (CMS je skratka z angličtiny, ktorá znamená “Content Management Systém” čo sa dá voľne preložiť do slovenčiny ako systém na správu obsahu alebo aj redakčný systém). Tento systém je zdarma a open-source (open-source v krátkosti znamená, že zdrojový kód WordPressu je voľne k dispozícií a môže byť voľne šírený a ľubovoľne modifikovaný) založený na PHP (programovací jazyk) a MySQL (databázový systém). (Zdroj: Wikipédia)

Čo je to WordPress - CMS

Jednoducho povedané: WordPress je redakčný systém, ktorý vám zdarma umožní jednoducho a efektívne spravovať obsah na web stránke.

Obsahom web stránky sa myslí všetko, čo je jej súčasťou. Môže to byť napr. tvorba a úprava článkov, alebo prezentačných stránok či správa multimédií ako sú obrázky a videá. V prípade e-shopu to môže byť správa produktov (názov, popis, cena, stav skladu a pod.) a produktových obrázkov.

Ľudia si WordPress najčastejšie spájajú s blogovaním (písaním článkov), ale podporuje aj iné typy obsahu, ako sú napríklad prezentačné web stránky, galérie, fóra a internetové obchody.

Medzi kľúčové vlastnosti WordPressu patrí: jednoduchá rozšíriteľnosť pomocou pluginov a systém na správu tém.

Čo je to plugin?

Plugin si môžete predstaviť ako počítačový program, ktorý buď rozširuje existujúcu funkcionalitu alebo pridáva úplne novú funkcionalitu do WordPressu.

Vďaka pluginom si môžete prispôsobiť svoju web stránku podľa svojich špecifických požiadaviek a to bez nutnosti programovania. Takto je možné napríklad:

  • jednoducho vytvoriť internetový obchod,
  • pridať kontaktný formulár,
  • vytvoriť pop-up okno,
  • zlepšiť bezpečnosť, a pod.

K dispozícii je množstvo pluginov zdarma ako aj platených, prémiových rozšírení pre WordPress. Výhodou tých platených je ich vyššia kvalita a zvyčajne aj lepšia podpora.

Pluginy sú podobne ako samotný WordPress písané v programovacom jazyku PHP a JavaScript, po nainštalovaní sa stanú jeho neoddeliteľnou súčasťou.   

Internetový obchodČo je to téma?

Tému vo WordPresse si môžete predstaviť ako nástroj, ktorým dokážete jednoducho ovplyvňovať to, aký bude mať vaša web stránka vzhľad. Treba však povedať, že témy nie sú len o vzhľade. Podobne ako pluginy aj témy môžu rozširovať funkcionalitu WordPressu.

Témy vo WordPresse vám umožňujú vysoký stupeň kontroly nad tým, ako bude vaša online prezentácia vyzerať a akým spôsobom sa v nej budú zobrazovať jednotlivé prvky.

Vďaka téme si môžete na web stránke jednoducho nastaviť:

  • farbu tlačidiel, nadpisov a podnapisov, farbu pozadia, a pod.,
  • štýly písma (fonty),
  • vzhľad hlavičky a pätičky,
  • pridať vlastné logo a favicon (ikonka súvisiaca s web stránkou, ktorá sa zobrazuje v prehliadači vľavo od názvu web stránky),
  • celkový dizajn samotného článku alebo produktu.

WordPress.org definuje tému ako kolekciu súborov, ktoré pracujú spolu tak, aby poskytli užívateľovi grafické rozhranie s podkladovým jednotným dizajnom pre web stránku alebo blog. Tieto súbory sa tiež volajú šablónové súbory. Téma mení spôsob akým sa web zobrazuje bez toho, aby menil podkladový software. Témy môžu obsahovať:

  • prispôsobené súbory šablón,
  • súbory obrázkov (.jpg, .gif),
  • súbory štýlov (.css),  
  • vlastné, na mieru vytvorené stránky,
  • akýkoľvek potrebný kód (.php).

Podobne ako pri pluginoch je k dispozícii množstvo tém zdarma ale aj platených alebo prémiových tém.

WordPress téma

Príklad témy vo WordPresse

Zaujímavé fakty o WordPresse

  1. WordPress bol prvýkrát spustený 27.05.2003. Jeho zakladateľmi sú Matt Mullenweg a Mike Little.
  2. Je to celosvetovo najpopulárnejší systém na správu obsahu pre web stránky. Až 33 % všetkých web stránok beží na systéme WordPress (Zdroj: w3techs.com). Konkrétne to znamená, že je na ňom vytvorených až 75 miliónov web stránok.
  3. WordPress je k dnešnému dňu kompletne preložený do 68 jazykov. Nechýba medzi nimi ani slovenčina alebo čeština.
  4. Momentálne je zdarma k dispozícii na stiahnutie viac ako 55 000 WordPress pluginov (zdroj: wordpress.org). Či už potrebujete vytvoriť internetový obchod, alebo pridať na web stránku kontaktný formulár, je veľká šanca, že na to nájdete vhodný plugin.
  5. WordPressu dôveruje a využíva ho aj množstvo známych značiek. Medzi najpopulárnejšie zo sveta patria: Etsy Journal, TED Blog, Whitehouse.org, Reuters. Zo slovenských je to zase napríklad Startitup, Denník N alebo Rádio Express.

10 dôvodov prečo využiť WordPress na tvorbu web stránky

Teraz sa poďme pozrieť na desať hlavných výhod WordPressu pri tvorbe web stránok:

  1. Je zdarma. Samotný WordPress ako aj veľa pluginov a tém sú dostupné úplne zdarma. K tomu asi niet viac čo dodať.
  2. Má na Slovensku obrovskú komunitu nadšencov, programátorov a používateľov. Pre vás to znamená, že ak narazíte na nejaký problém, budete sa mať na koho obrátiť.
  3. Nemusíte vedieť programovať. Vďaka množstvu pluginov a tém na stiahnutie si môžete web stránku prispôsobiť presne podľa vašich predstáv.
  4. Budete mu rozumieť. Je dostupný v slovenskom jazyku. Celý WordPress ako aj veľa pluginov a tém je preložených do slovenčiny.
  5. Menu a ovládanie je intuitívne a jednoduché na používanie aj pre neskúseného človeka. Vytvoriť web stránku na WordPresse dokáže (skoro) každý.
  6. Pravidelne vychádzajú nové aktualizácie, pridávajú sa nové funkcie, zvyšuje sa bezpečnosť.
  7. Dá sa použiť na rôzne typy projektov. Či už chcete vytvoriť osobný blog, komunitné fórum, e-shop alebo prezentačnú web stránku, WordPress vám bude skvelo slúžiť.
  8. Tvorba web stránky je rýchla. V prípade, že máte pripravený obsah (texty, obrázky, videá), tak vďaka veľkému množstvu dostupných tém, web stránku na WordPresse vytvoríte doslova za pár hodín.  
  9. Možnosť vytvoriť viacjazyčnú web stránku. Pomocou pluginov dokážte vytvárať jazykové mutácie vašej web stránky.  
  10. Výborne spolupracuje so službami tretích strán. WordPress dokážte prepojiť s Google Analytics, ERP systémom, platobnými bránami, e-mailovým systémom, live chatom a mnohými ďalšími.
Čo je to WordPress - Mobilná aplikácia

WordPress má aj svoju mobilnú aplikáciu

Kedy použitie WordPressu nie je vhodné

Aby som bol spravodlivý a nehovoril len o tom, aký je WordPress úžasný (čo rozhodne je), pozrime sa aj na situácie, kedy sa jeho použitie neodporúča:

  1. Keď potrebujete dosiahnuť vysokú bezpečnosť web stránky. Keďže je WordPress open source systém tak je aj relatívne ľahkým terčom pre hackerov. Aj napriek tomu, že existuje množstvo rozšírení a pravidiel, ktoré bezpečnosť WordPressu do veľkej miery zvyšujú, určite by som na ňom netvoril web stránky, ktoré pracujú s citlivými údajmi ako sú banky, poisťovne a pod.
  2. Keď chcete vytvoriť e-shop s veľkým počtom produktov a kategórii. Mám na mysli e-shop, ktorý má viac ako 20 000 samostatných produktov zaradených v stovkách kategórii. Nie, že by to WordPress nezvládol. Problematická však môže byť samotná administrácia takého množstva položiek. Napríklad úprava cien alebo správa skladu. Nezanedbateľný je aj pokles celkového výkonu webu a nutnosť použiť kvalitný web hosting.
  3. Keď potrebujete web stránku so špecifickými a jedinečnými funkciami. Ako som spomínal vyššie, momentálne už existuje pre WordPress 55 000 rozšírení zdarma vo forme pluginov. Aj napriek tomu sa však môže stať, že na funkcie, ktoré potrebujete plugin nenájdete. Samozrejme si môžete nájsť programátora, ktorý vám do WordPressu nakóduje, čo potrebujete. Niekedy je toho však tak veľa, že riešenie cez vlastné pluginy nie je vhodné. Hovorím tu napr. o vytvorení realitného portálu alebo informačného systému.

V týchto troch prípadoch odporúčam použiť systém kódovaný na mieru. Nevýhodou je relatívne vysoká vstupná cena, ktorá môže byť aj niekoľko desiatok tisíc Eur v závislosti od rozsahu. Výhodou je však bezpečnosť, vysoký výkon a neobmedzená funkcionalita.

Záver   

Dozvedeli ste sa, že WordPress je najrozšírenejší redakčný systém na svete, ktorý slúži na správu obsahu web stránok. Jeho obrovskou výhodou je, že je pre všetkých dostupný zdarma. Tiež už viete, že vzhľad web stránky sa dá jednoducho ovplyvňovať pomocou tém, funkcionalitu si zase môžete rozširovať pomocou pluginov.

O jeho obľúbeností svedčí aj veľká komunita ľudí, ktorí sa o WordPress zaujímajú a takisto aj to, že ho pre svoje web stránky používajú aj veľké svetové spoločnosti. Za jeho úspechom stojí hlavne jednoduché pridávanie funkcií bez nutnosti programovania a univerzálne použitie.

A čo vy? Robili ste už niekedy s WordPressom? Alebo ešte len vyberáte redakčný systém pre vašu web stránku?  Budem rád, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *